Skip to content
Menu

9 sposobów na skuteczną naukę angielskiego

Nauka języka może sprawiać wiele radości i przynieść ogrom satysfakcji. Aby tak jednak było warto poświęcić chwilę, żeby zrozumieć jaki właściwie masz cel i jak chcesz go osiągnąć nie gubiąc się po drodze. Ważne jest, żeby mieć świadomość, że osłabienie motywacji lub co gorsza jej całkowita utrata zdarza się każdemu. Dzieje się tak dlatego, że na rezultaty płynące z nauki języka musimy dość długo czekać, a uczyć musimy się systematycznie. Ja z językiem angielskim mam do czynienia właściwie całe życie. Od wielu lat uczę go innych, ale zanim zaczęłam uczyć, to sama musiałam go przyswoić. Wiem jak to jest, kiedy traci się motywację i chęć do nauki i żeby Cię przed tym uchronić poniżej zamieszczam kilka wskazówek jak skutecznie uczyć się języka obcego. Mam nadzieję, że porady te okażą się przydatne. Skuteczna nauka angielskiego bez tajemnic!

1. Skuteczna nauka angielskiegomotywacja to klucz do sukcesu

Musisz wiedzieć dlaczego porozumiewanie się w danym języku jest dla Ciebie ważne. Może lubisz podróżować i czuć się swobodnie w różnych miejscach na świecie. Może język jest Ci potrzebny, żeby zdać ważny egzamin lub zdobyć wymarzoną pracę. A może po prostu lubisz oglądać filmy i seriale w oryginale, unikając przekłamań językowych wynikających z tłumaczenia. Powodów, żeby się uczyć jest wiele i niezwykle ważne jest, żeby wiedzieć, który z nich jest istotny dla Ciebie. Kiedy zdecydujesz już, co Ciebie motywuje do nauki – przypominaj sobie o tym często. Możesz powiesić mapkę świata na lodówce i zaznaczyć na niej następne miejsce, które odwiedzisz w przyszłości. Napisz na kartce nazwę firmy dla której chcesz pracować i połóż w widocznym miejscu. Za każdym razem, kiedy będziesz widzieć mapkę lub kartkę, będą Ci one przypominały dlaczego się uczysz. Jeśli Twój cel będzie klarowny, to łatwiej będzie Ci do niego dążyć.

2. Skuteczna nauka angielskiego – postaw na systematyczność

Nauka języka to proces długotrwały. Nie daj się zwieść obietnicom, że po trzech miesiącach nauki będziesz biegle posługiwać się językiem obcym. Tego typu obietnice są bez pokrycia. Zaplanuj swoją naukę. Jeżeli jesteś osobą bardzo zajętą i trudno Ci znaleźć na nią czas, nie obiecuj sobie, że będziesz się uczyć codziennie po godzinie. To zupełnie nierealistyczny plan. Załóż, że będziesz się uczyć jedną godzinę w tygodniu, ale rób to regularnie, bez żadnych wymówek.

3. Warto realizować po drodze mniejsze wyzwania, które w końcu doprowadzą Cię do celu

Niech to będzie przeczytanie czterech anglojęzycznych książek w ciągu roku i obejrzenie trzech seriali w oryginale. Myślę, że zgodzisz się za mną, że przeczytanie czterech książek w ciągu dwunastu miesięcy, to zadanie do zrealizowania przez właściwie każdego, kto jest na mniej więcej średniozaawansowanym poziomie językowym, a oglądanie seriali nie powinno stanowić problemu dla nikogo. Osoby mniej zaawansowane mogą posiłkować się napisami w języku polskim, chociaż sama do tego akurat szczególnie nie zachęcam. Jeżeli będziesz kontynuować naukę języka przez trzy lata, to w ciągu tego czasu przeczytasz dwanaście książek i obejrzysz dziewięć seriali – wszystko w języku angielskim. Jeżeli od czasu do czasu dorzucisz do tego robienie notatek z nowymi słówkami i wyrażeniami (najlepiej w kontekście), to sukces murowany.

4. Zdecyduj jaka forma nauki odpowiada Ci najbardziej i dopasuj materiały do siebie

Nauka języka nie musi polegać na upartym realizowaniu podręcznika i religijnym rozwiązywaniu zadań gramatycznych. Możesz szukać materiałów na własną rękę lub znaleźć lektora, który rozumie Twoje potrzeby i jest otwarty na różne rozwiązania. Lekcje mogą bazować na różnego rodzaju materiałach autentycznych, zgodnych z Twoimi zainteresowaniami. Można lekcję stworzyć na podstawie ciekawego bloga, artykułu, książki lub przemówienia. Możliwości jest naprawdę wiele i tylko od Ciebie lub Twojego nauczyciela zależy, na ile angażująca będzie dana lekcja. Ja osobiście uwielbiam zajęcia bazujące na materiałach autentycznych i często w ten właśnie sposób pracuję. Są one ciekawe nie tylko dla mojego klienta/ucznia, ale także dla mnie. Temat zajęć związany jest z wydarzeniami, które dzieją się obecnie na świecie, z użyciem bieżącego słownictwa i wyrażeń, tak aby uczeń mógł opisać to, co się obecnie dzieje wokół niego i na świecie. Co najważniejsze w trakcie takiej lekcji nie tylko uczysz się języka, ale zdobywasz też dodatkową wiedzę.

5. Ucz się słówek i wyrażeń w kontekście

Czytając anglojęzyczną książkę czy oglądając film warto robić notatki z nowymi słówkami. Ważne jest jednak, żeby nie ograniczać się tylko do zapisania danego słówka, ale należy je użyć w zdaniu. Można też stworzyć całą historyjkę zawierającą kilka nowych słówek i wyrażeń. Samo zapamiętanie słówka nie gwarantuje, że w przyszłości użyjesz go poprawnie.

6. Połącz swoje zainteresowania z nauką języka

Można to zrobić na wiele sposobów. Jeżeli lubisz czytać książki, to staraj się przynajmniej niektóre z nich czytać w oryginale. Tak samo możesz postępować z oglądaniem filmów i seriali. Jeśli używasz mediów społecznościowych, wykorzystaj to. Możesz zapisać się do grupy uczącej się języka lub polubić jakiś ciekawy anglojęzyczny profil lub stronę. Spróbuj także zmienić język w telefonie na angielski.

7. Otaczaj się językiem, którego się uczysz

O filmach, książkach i artykułach w oryginale wspominałam już wcześniej, ale to nie jest wszystko, co możesz zrobić. Dorzuć do tego podcasty i wiadomości w języku angielskim. Nawet, jeżeli na początku nie będziesz niczego rozumieć, nie zniechęcaj się. Twój umysł podświadomie wychwyci różne wyrażenia, melodię języka i po prostu się do niego przyzwyczai. Tak języka uczą się dzieci, chłoną go jak gąbka. Jest to niezwykle skuteczny sposób.

8. Skuteczna nauka angielskiegoćwicz mówienie

Język obcy potrzeby jest nam do komunikowania się z innymi ludźmi, dlatego konwersacja jest tak ważnym elementem nauki. Samo oglądanie filmów i czytanie książek niestety nie wystarczy. Powinnaś więc znaleźć partnera do konwersacji. Może być to inna osoba ucząca się języka lub lektor. Możesz też mówić sama do siebie. Oglądając filmy możesz włączać pauzę i powtarzać na głos dany zwrot lub całe zdania.

9. Nie bój się popełniania błędów

Obawa przed niepoprawnym mówieniem bardzo często blokuje ludzi i stanowi nie lada wyzwanie do pokonania. Pamiętaj jednak, że język służy komunikacji, a nie wyszukiwaniu błędów. Chodzi o przekazanie informacji. Nawet jeżeli nie zrobisz tego w stu procentach poprawnie, ktoś będzie Ci wdzięczny za pomoc.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci uczyć się przyjemnie i skutecznie 🙂
Jestem ciekawa, jak nauka języka wygląda u Ciebie. Czy zdarza się, że dopada Cię brak motywacji?

Jak sobie z tym radzisz? Daj znać w komentarzach.

aniadryjak_linia

ZOBACZ TEŻ:

8 komentarzy

  1. Izabela
    7 listopada 2020 @ 08:01

    Cenne rady 🙂 sama się uczę właśnie poprzez oglądanie seriali po angielsku. Praca i przyjemność w jednym! 😊 Po za tym staram się kilka razy w tygodniu po 10 min poświęcić czas na powtarzanie słówek, te których nie rozumiałam w filmie staram się zapisywać. Dużą motywacją są też podróże, kiedyś wstydziłam się mówić, a teraz nie zwracam uwagi czy popełniam drobne błędy i po prostu rozmawiam. I idzie coraz lepiej 🤗

    Reply

    • Anna Dryjak
      8 listopada 2020 @ 08:17

      Miło mi słyszeć, że Cię ten wpis motywuje 👍 i że jest przydatny. Filmy w oryginale plus drobne notatki = postęp językowy. Warto też na głos powtarzać różne zwroty usłyszane w filmie ☺️ Przyjemnej nauki!

      Reply

  2. Karolina
    8 listopada 2020 @ 09:33

    Ja również oglądam filmy po angielsku, ale też czytam. Zaczynałam od książek dla dzieci, a teraz radzę sobie z kryminałami i poważniejszymi publikacjami naukowymi 🙂 pozdrawiam!

    Reply

    • Anna Dryjak
      8 listopada 2020 @ 09:39

      Super😁 Gratulacje! Nie ma nic lepszego niż możliwość czytania w oryginale bez przekłamań językowych. Zapraszam na bloga regularnie❤️

      Reply

  3. Natalia
    8 listopada 2020 @ 12:15

    Fantastyczne, sprawdzające się rady! Można również czytać po angielsku teksty/książki które już się zna np. Harry Potter, przez co samo czytanie sprawia przyjemność i na pewno nie zrazi do samej czynności. A ustalanie sobie celów jest doskonałym motywatorem 💪🏼

    Reply

    • Anna Dryjak
      8 listopada 2020 @ 13:45

      Cieszę się Natalia, że znalazłaś w artykule przydatne wskazówki 👌 Niech czytanie po angielsku sprawia Ci masę radości i rozwija Twój angielski ☺️📖

      Reply

  4. Agnieszka
    8 listopada 2020 @ 15:44

    Z tego co widzę nie tylko ja się uczę korzystając z takich sposobów. Dużo rozumiem, ale jednak wciąż mam problem z mówieniem. Przydadzą się lekcje i konwersacja 🙂

    Reply

    • Anna Dryjak
      10 listopada 2020 @ 07:08

      Mam nadzieję, że lekcja Cię zainteresuje📔👍

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *