Prowadzisz własny biznes? Może udało Ci się zamienić swoją pasję we własną działalność? Prawdopodobnie uwielbiasz to, co robisz, ale czasem czujesz, że prowadzenie własnej firmy Cię przerasta? Spokojnie, takie wątpliwości są normalne i od czasu do czasu dopadają każdego. Wiem, co piszę, bo pracuję jako freelancer od wielu lat i tak jak wszyscy miewam lepsze i gorsze momenty. Ten tekst kieruję głównie do osób z mojej branży, bo na tym się znam, ale myślę, że każdy, kto prowadzi własną działalność znajdzie tu coś dla siebie. Jak pracować i nie zwariować?
Jak pracować i nie zwariować – rozwój
Ludzie niezwiązani z nauczaniem mają często dość mgliste pojęcie z czym ta praca się wiąże. A nauczanie w sektorze prywatnym małych grup lub prowadzenie zajęć 1-1 to jeszcze inna bajka. Pewnie większość z Was się zgodzi, że klienci/uczniowie w dzisiejszych czasach potrafią być dość roszczeniowi i nie ze wszystkimi współpraca układa się idealnie, a do tego całkiem spora grupa chciałaby się uczyć, ale najlepiej za półdarmo. Ludzie nie zastanawiają się nad tym, ile czasu i pracy wymaga przygotowanie każdej lekcji. Nie biorą pod uwagę też, że wielu z nas bez przerwy pracuje nad swoim rozwojem językowym po to, aby móc zapewnić swoim klientom jak najlepsze warunki do nauki.
Prowadzenie własnej firmy to nie tylko realizowanie zajęć. Trzeba dorzucić do tego księgowość i planowanie rozwoju firmy tak, aby miało to sens. Nic dziwnego, że od czasu do czasu dopada nas totalny spadek motywacji i siły do działania. W dzisiejszym artykule chciałabym napisać o tym, jak pracować oraz rozwijać firmę i nie wypalić się zawodowo.
Twój biznes – Twoje warunki
Zawsze pamiętaj, co skłoniło Cię do otworzenia własnej działalności. Zakładam, że chciałaś być niezależna i nie chciałaś wypełniać niczyich poleceń. Z tym wiąże się wiele plusów, ale i stresów. Skup się na powodach podjęcia tej decyzji i pozwól, żeby to one Cię napędzały. Skoro zdecydowałaś się być sama sobie szefem, nie pozwól, aby paraliżował Cię strach przed podejmowaniem decyzji. Jasne, wszystko leży na Twoich barkach, ale przecież tak chciałaś i na tym polega cała zabawa ☺. Nikt nie podejmie decyzji za Ciebie – i bardzo dobrze! Nawet jeżeli popełnisz jakiś błąd, to wyciągniesz z niego wnioski na przyszłość, żeby Twoja firma działała lepiej i rozwijała się zgodnie z planem.
Korzystaj z porad innych z rozwagą ;-). Jeżeli prowadzisz własną firmę jakiś czas, to prawdopodobnie przekonałaś się już, że sporo osób dość często oferuje swoje złote myśli, dotyczące tego, jak działasz i jakie decyzje podejmujesz. Pamiętaj, że to Twoja działalność i że wcale nie musisz brać wszystkich ‘dobrych rad’ pod uwagę. Zwróć uwagę, że często usiłują nam doradzać osoby pracujące u kogoś i nie mające tak naprawdę pojęcia o prowadzeniu własnego biznesu. Ja regularnie słyszę, że powinnam zamienić swoje studio językowe w szkołę i tym sposobem uczyć więcej osób. Natomiast na chwilę obecną jestem zadowolona z faktu, że prowadząc indywidualne zajęcia mam bliski kontakt ze swoimi słuchaczami i że każdej osobie mogę zapewnić indywidualne podejście.
Pracując z większymi grupami, straciłabym tą możliwość. Doszłaby do tego potrzeba zatrudnienia innych nauczycieli i bardziej skomplikowana księgowość – żadna z tych rzeczy mnie nie kręci. Fakt, że możesz pracować w zgodzie ze sobą powinien być źródłem motywacji. Tak przynajmniej jest w moim przypadku.
Jak pracować i nie zwariować – odpowiednia wycena
Wyceniaj swoją pracę odpowiednio. Tylko wtedy będziesz miała satysfakcję ze swojej pracy. Będziesz pracowała chętniej oraz będziesz mogła inwestować w nowe materiały do nauki i we własny rozwój językowy. Jeżeli cały czas się uczysz czegoś nowego, śledzisz trendy w nauczaniu, oferujesz nowe materiały i podnosisz tym sposobem jakość oferowanych przez siebie zajęć, to ich cena nie powinna stać w miejscu. Cena powinna być współmierna do jakości. Nie negocjuj z klientami, którzy tego nie rozumieją i nie doceniają Twojego wkładu pracy w usługę, którą oferujesz.
Miej plan działania!
Zadbaj o plan działania. Wrogiem motywacji jest stagnacja. Jeżeli czujesz, że powinnaś wprowadzić jakieś zmiany w sposobie działania Twojej firmy lub że nie rozwija się ona zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, to wyznacz konkretne cele i czas na ich osiągnięcie. Nawet jeżeli po drodze dopadnie Cię spadek motywacji, trzymaj się planu i realizuj cele firmy.
Śledź postępy i doceniaj swoją pracę. Niezwykle ważne jest, żeby umieć doceniać swój wkład w rozwój firmy. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, to naucz się czym prędzej. Ciesz się każdym małym zwycięstwem i czerp radość ze swojej drogi do osiągnięcia zamierzonych celów. Nie ma lepszego sposobu na zmotywowanie się, niż zdanie sobie sprawy z tego, ile już osiągnęłaś. Dostrzeganie korzystnych zmian w Twojej firmie daje Ci poczucie spełnienia i powoduje, że z większym optymizmem spoglądasz w przyszłość – a to może mieć faktyczny wpływ na działanie Twojej firmy.
Nie porównuj się z innymi, ale czerp inspirację. Według zasady ‘Mój biznes – moje zasady’, ciągłe porównywanie się z konkurencją nie ma sensu. Warto oczywiście zaglądać do kolegów i koleżanek z branży, ale po to, aby szukać inspiracji i żeby ich wspierać. Tak, wiem, co piszę. To nie jest pomyłka. Lubię wspierać tak zwaną konkurencję, szczególnie jeżeli są to osoby oferujące fajne usługi oraz materiały za odpowiednie wynagrodzenie. Uważam, że dzięki temu rośnie zapotrzebowanie na nasze usługi i że ludzie zaczynają rozumieć, że nauka języka może (a właściwie powinna!) być czymś znacznie ciekawszym niż nudne, mechaniczne realizowanie podręcznika. Ogólnie rzecz ujmując, wspierając inne osoby z branży, możemy wszyscy ‘być do przodu.’ Natomiast prowadź i rozwijaj swój biznes w zgodzie ze sobą, nie kopiuj nikogo na siłę. Ludzie wyczuwają ściemę z daleka, dlatego warto oferować to, co prawdziwe. Podążanie za własną ścieżką motywuje zdecydowanie bardziej, niż kopiowanie kogokolwiek innego.
Jak pracować i nie zwariować – inspiruj się do działania
Inspiruj się i buduj sieć kontaktów. Kiedy czujesz, że spada Twój poziom motywacji, to nie ma nic lepszego niż szukanie inspiracji u konkurencji. Przyjrzyj się, co podoba Ci się u innych i co zdaje u nich egzamin. Wyciągnij wnioski i pomyśl, co Ty możesz zrobić, żeby się rozwijać i pracować z uśmiechem na twarzy.
‘Last but not least.’ Zadbaj o równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Jeżeli pozbawisz się czasu na relaks, to prawdopodobnie zabraknie Ci sił i motywacji do pracy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o siebie, to zapraszam do przeczytania mojego poprzedniego artykułu na blogu „Jak osiągnąć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.”
Jestem bardzo ciekawa czy zdarza się Wam doświadczać spadku motywacji w prowadzeniu działalności.
Dajcie znać w komentarzach poniżej. ☺
Kasia
26 listopada 2020 @ 10:11
Pani Aniu! Nie każdy zdaje sobie sprawę jak dużo ma się na głowie prowadząc własną działalność. Trzeba mieć oczy dookoła głowy bo przecież problemy pojawiają się na każdym kroku. W pełni zgadzam się z tym, że nauczycielka jakiegokolwiek przedmiotu aby dobrze przeprowadzać lekcje sama musi się do nich doskonale przygotować. Dlatego dla takich osób należy się podwójny szacunek, za to że nas uczą ale i motywują do dalszego działania. Pani Aniu, oby tak dalej! Świetny blog 🙂
Anna Dryjak
26 listopada 2020 @ 11:40
Dziękuję za przemiły komentarz ❣️ Nauczyciele są według mnie dość zaniedbywani w naszym kraju. Co więcej sami niekoniecznie umiemy dbać o własne interesy 🤷 Dlatego myślę, że tak ważne jest, żeby zdać sobie wreszcie sprawę, jak ważna jest nasza praca i ile powinna kosztować ☺️