Musisz wiedzieć, ze uczenie się języka polega nie tylko na zdobywaniu nowej wiedzy, ale także na ćwiczeniu przerobionego materiału. Jak się uczyć języka angielskiego? Podaję kilka sprawdzonych sposobów.
1. Jak się uczyć języka angielskiego – Mów jak najwięcej!
Oglądając filmy lub czytając książki staraj się odtwarzać dialogi i powtarzać konkretne zdania. (tak! nawet jeżeli będzie to oznaczało mówienie tylko i wyłącznie do siebie). Dobrym pomysłem jest też nagrywanie swoich wypowiedzi. Odsłuchując nagranie usłyszysz ewentualne błędy w wypowiedzi i będziesz wiedzieć nad czym jeszcze popracować. Aby poczynić postępy w krótkim czasie, należy ćwiczyć mówienie przynajmniej przez pół godziny dziennie).
2. Binge watching i Netfix to Twoi sprzymierzeńcy w nauce!
Nie ma chyba przyjemniejszego sposobu na naukę języka niż oglądanie filmów i seriali w danym języku. W trakcie seansu notuj nowe słówka i wyrażenia oraz buduj z nimi zdania.
Wypowiadaj je na głos. Pomyśl, jak można użyć danego słówka czy wyrażenia w konwersacji.
3. Jak się uczyć języka angielskiego – Czytaj!
Jeżeli chcesz szybko rozbudować zasób swojego słownictwa – czytaj po angielsku. Gdy nie
przepadasz za czytaniem książek, wybierz coś co Cię interesuje: może być to blog anglojęzyczny lub jakaś gazeta. Świetnie sprawdza się też streszczanie na głos przeczytanego wcześniej tekstu. Takie ćwiczenie daje możliwość wykorzystania nowo poznanego słownictwa. Jeżeli nowe słówko zapiszesz i wypowiesz, wówczas szybciej je zapamiętasz.
Zobacz też: Tabela czasowników nieregularnych angielskich
4. Pisać każdy może!
Dobrym sposobem ćwiczenia pisania może być robienie krótkich notatek np. o tym, jak Ci minął dzień. W ten sposób można poćwiczyć użycie zarówno słówek, jak i struktur gramatycznych. Nie musisz wyszukiwać w Internecie udziwnionych tematów wypracowań, zwłaszcza jeżeli Twoim celem nie jest zdobycie jakiegoś certyfikatu językowego.
5. Wsparcie od doświadczonego lektora!
Last but not least! Jeżeli czujesz, że się pogubiłaś/eś w nauce, nie wiesz na czym należy się skupić, znajdź doświadczonego i sympatycznego lektora. Kogoś, kto umie nauczyć i dodatkowo nadaje na tych samych falach co Ty! Taka osoba nakreśli plan działania, zadba o Twój rozwój językowy i będzie motywować do działania!
Mam nadzieję, że choć niektóre z tych propozycji uczenia się uznasz za przydatne. Będzie mi miło, jeżeli podzielisz się ze mną swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.
Owocnej nauki!
Ania
9 lipca 2022 @ 16:34
Fajny wpis i przydatne wskazówki. Wypróbuję kilka porad, dzięki!
Anna Dryjak
30 lipca 2022 @ 16:05
Cześć Aniu, miło mi, że zajrzałaś do wpisu. Niech się wskazówki przydają 🙂
Ania
9 lipca 2022 @ 18:14
Dzięki za komentarz:-). Próbuj różnych rzeczy choćby po to, żeby wiedzieć co najbardziej Ci odpowiada i jakie sposoby nauki przynoszą efekty.
Agnieszka
26 lipca 2022 @ 17:21
Od jakiegoś czasu oglądając ulubione seriale staram się notować ciekawe słówka i wyrażenia. Jeżeli słówko jest zupełnie nowe, to szukam tłumaczenia i układam własne zdania. Odnoszę wrażenie, że faktycznie część nowych słówek zostaje mi w głowie. Dziękuję za wskazówki. Spróbuję jeszcze powtarzać na głos i może wreszcie odważę się coś przeczytać 🙂