Skip to content
Menu

Jak najlepiej przygotować się do egzaminu językowego?

Żyjemy w świecie, który wymaga od nas ciągłego doskonalenia umiejętności, zdawania różnych egzaminów i dopisywania coraz to nowszych certyfikatów do CV.

Postanowiłam więc przybliżyć Ci kilka sprawdzonych sposobów na to, aby maksymalnie przygotować się do testu w kilka miesięcy.

 1. Zanim zdecydujesz się na podejście do egzaminu, upewnij się, że Twój poziom języka pozwoli Ci go zdać. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli zdecydujesz się na pomoc lektora, to właśnie on/ona oceni Twoje umiejętności językowe. Jeżeli zaś wolisz pracę samodzielną, to przerób arkusz z poprzedniego roku. W ten sposób zobaczysz, na ile jesteś w stanie napisać ten konkretny egzamin.
 1. Jeżeli masz pewność, że jesteś na odpowiednim poziomie językowym, żeby zdać dany egzamin, to musisz teraz dołożyć wszelkich starań, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik.

Na przygotowanie do samego certyfikatu powinnaś/powinieneś przeznaczyć 3-6 miesięcy, w zależności od tego, z jaką intensywnością jesteś w stanie się uczyć.

 1. Niezwykle ważnym składnikiem przygotowań jest przećwiczenie zdawania egzaminu na przykładowych zestawach. Nawet jeżeli jesteś osobą zaawansowaną językowo, to powinnaś/powinieneś zapoznać się z formatem danego egzaminu. Zaoszczędzi Ci to stresu i czasu już w trakcie samego zdawania.
 1. Korzyści płynących z przerabiania zestawów z poprzednich lat jest więcej. Tematy i zagadnienia dość często się powtarzają i istnieje spora szansa, że trafisz na temat podobny do przerobionego.
 1. Skorzystaj z lekcji  przygotowujących do egzaminu. Dobry lektor określi Twój poziom językowy, wychwyci ewentualne błędy i zwróci uwagę na powtarzające się u zdających problematyczne kwestie.
 1. Znajdź solidny podręcznik przygotowujący do danego certyfikatu. Możesz przeprowadzić własny research w internecie lub poprosić o pomoc w wyborze lektora, z którym współpracujesz.
 1. Dużo pisz.  Zwróć uwagę na charakterystyczne dla różnych form wypowiedzi zwroty.
 1. Na minimum 2 tygodnie przed samym egzaminem zanurz się w języku: oglądaj filmy po angielsku, czytaj książki i rozmawiaj z kim tylko możesz.
 1. Ucz się regularnie, a przez ostatnie 3 miesiące przed egzaminem – intensywnie. To ostatnia prosta do egzaminu. Odpoczniesz już po tym, jak go pięknie zdasz!

Mam nadzieję, że proponowane przeze mnie sposoby na przygotowanie się do egzaminu pomogą  Wam w uzyskaniu jak najlepszych rezultatów, niezależnie od tego, jaki egzamin czy certyfikat zdajecie ☺. Dajcie znać, które punkty z listy wykorzystujecie w trakcie własnych przygotowań!

aniadryjak_linia

ZOBACZ TEŻ:

2 komentarze

 1. Agnieszka
  26 lipca 2022 @ 17:16

  Fajne i skondensowane wskazówki. Je też uważam, że podstawą jest przerobienie wszystkich dostępnych arkuszy egzaminacyjnych. Bez tego ani rusz. Dzięki! Będę zaglądać!

  Reply

 2. Anna Dryjak
  30 lipca 2022 @ 16:03

  Cześć Agnieszko! Dzięki za komentarz 🙂 Cieszę się, że znalazłaś coś wartościowego dla siebie w tym artykule. Mam nadzieję, że zastosowanie tych porad pomoże Ci w osiągnięciu Twojego językowego celu.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *