Skip to content
Menu

Jak osiągnąć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym

Work – life balance, czyli równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym to coś, czego większość z nas pragnie. Jest to stan, kiedy czujemy się po prostu dobrze. Nie mamy większych problemów i mamy poczucie, że wszystko biegnie właściwym torem. Aby osiągnąć ten stan, musisz się jednak zastanowić, jak Twoje życie powinno wyglądać i jakie są Twoje priorytety. Możesz zrobić to biorąc kartkę i wypisując na niej to, co dla Ciebie ważne. Przyjrzyj się temu uważnie i pomyśl, jakie zmiany możesz wprowadzić w swoje życie, żeby szło ono w takim właśnie kierunku. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mam nadzieję pomogą Ci osiągnąć większą równowagę w życiu i sprawią, że poczujesz się szczęśliwsza.

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym – żyj w zgodzie ze sobą

Wybór odpowiedniej dla siebie pracy, to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Każda z nas ma inne predyspozycje i możliwości. Jeśli utkniesz w pracy, której nie znosisz, prawdopodobnie szybko
się wypalisz i całkiem możliwe, że mimo starań, nigdy nie będziesz w niej dobra. Warto szukać więc zajęcia, które pozwoli Ci wykorzystać Twój potencjał.

Marzeniem wielu osób jest praca, która będzie poniekąd stanowiła przedłużenie ich pasji. Niestety nie każdy chce lub może otworzyć i prowadzić własny biznes. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, to pomyśl, co możesz zrobić, żeby było Ci w pracy jak najlepiej. Nie zawsze musi się to wiązać ze zmianą firmy czy stanowiska. Czasem wystarczy wyjść z propozycją zmian do szefostwa, wyjaśniając jak z wprowadzenia tych zmian skorzysta firma. Jeżeli zdecydują się oni na wdrożenie Twoich propozycji będzie to sytuacja win-win – obie strony będą zadowolone.

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym – zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniejsze

Kiedy wiesz, jakie są Twoje priorytety, łatwiej Ci jest do nich dążyć. Upewniaj się regularnie, że ilość pracy nie ma negatywnego wpływu na najważniejsze sfery Twojego życia. Z doświadczenia wiem, że nie jest to niemożliwe. Do mnie dotarło stosunkowo niedawno, jak bardzo jestem przepracowana, że nie mam czasu dla rodziny czy na ćwiczenia fizyczne i że brak czasu znacznie obniża jakość mojego życia. Postawiłam na zmiany. Zdecydowałam się skupić na jakości proponowanych przeze mnie usług. Zainwestowałam w rozwój firmy online i zmieniłam cennik.

Efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Mam dla siebie i swoich bliskich znacznie więcej czasu i znowu jestem uśmiechnięta. Wyznacz więc granice i zadbaj, żeby były one respektowane przez innych. Wiele osób ma za dużo obowiązków w pracy, ponieważ nie umie nikomu odmówić. W biznesie bywa podobnie, bo często nie umiemy powiedzieć ‘nie’ klientowi i zgadzamy się na rozwiązania, które wcale nam nie odpowiadają. Zdecyduj więc ile godzin tygodniowo chcesz przeznaczać na pracę, a ile potrzebujesz mieć na odpoczynek, ćwiczenia, relaks, rozwój osobisty oraz dla Twoich bliskich. To klucz do sukcesu.

Doceń siebie

Naucz się doceniać siebie, swoje umiejętności i sukcesy. Pomyśl, ile udało Ci się już osiągnąć i w czym jesteś dobra. Wyciągnij wnioski z błędów i staraj się nie rozpamiętywać niepowodzeń. Jeżeli Ty się nie docenisz, nikt inny tego nie zrobi. To ważne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jeżeli sama nie poprosisz szefostwa o awans lub sama nie podniesiesz stawki, za którą pracujesz, nikt nie zrobi tego za Ciebie.

Zadbaj o czas na odpoczynek i aktywność fizyczną

Musisz mieć świadomość, że odpoczynek jest tak ważny, jak praca. Nawet jeżeli uwielbiasz, to co robisz zawodowo, zadbaj o przerwy. Pozwoli Ci to oczyścić umysł, unikniesz wypalenia, będziesz miała lepsze pomysły. Miej czas na sen i odpoczynek. Naucz się nic nie robić od czasu do czasu. W codziennym pędzie zapominamy często o tym, że życie to nie tylko praca i że czasami lepiej jest zarobić trochę mniej, ale za to móc poświęcić kilka dodatkowych godzin w tygodniu na to, co przynosi nam prawdziwą frajdę.

Żyje się tylko raz. Może nie warto więc spędzić całego życia w pracy? Zadbaj też o aktywność fizyczną nawet jeżeli nie jesteś wielką fanką pocenia się na siłowni. Regularny spacer czy przebieżka na orbitreku starczą, żeby zapewnić Ci dopływ endorfin i złapać dystans do wielu spraw.

Jedz zdrowo i słuchaj swojego ciała

Stare przysłowie głosi, że w zdrowym ciele, zdrowy duch i dokładnie tak jest. Postaraj się jeść naturalne, nieprzetworzone produkty. One dostarczą Ci odpowiedniej ilości energii. Gotowanie może okazać się sposobem na relaks i okazją do spotkania z przyjaciółmi. Ciało da Ci znać, kiedy będzie zmęczone i kiedy powinnaś zwolnić tempo. Wystarczy go tylko posłuchać i zadbać o siebie.

Zadbaj o relacje z innymi i o hobby

Rola bliskich osób jest nieoceniona. Dzięki przychylnym nam osobom czujemy się szczęśliwsi i docenieni. Czas spędzony wspólnie z przyjaciółmi pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Często pomagają nam oni spojrzeć na problemy swoimi oczami i uzyskać perspektywę. Jeżeli zdarzy się, że sami zapomnimy, co jest tak naprawdę w życiu ważne lub zaczniemy zaniedbywać prywatne sprawy, zazwyczaj ktoś znajomy nam o tym przypomni.

Zostaw sobie też trochę czasu na robienie tego, co kochasz. Nie musi być to nic szczególnie skomplikowanego. Jeżeli uwielbiasz czytać – czytaj, jeżeli lubisz biegać – biegaj. Czas spędzony na zajęciach, które sprawiają nam przyjemność gwarantuje poczucie radości i wewnętrznego spokoju.

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym – rozwijaj się

Aby zachować energię do działania i żeby nie stracić motywacji do pracy musisz inwestować w swój rozwój. Stawiaj przed sobą wyzwania zarówno związane z pracą, jak i życiem osobistym. Czytaj książki i prasę specjalistyczną, oglądaj filmy i wiadomości. Szukaj tego, co zmusza Cię do myślenia. Bądź aktywna w swoim środowisku lub w mediach społecznościowych. Buduj sieć kontaktów, podglądaj konkurencję i szukaj inspiracji. Rozwój pozwoli Ci być lepszą w tym, co robisz. Będziesz pracować wydajniej, a to z kolei powinno zapewnić Ci więcej czasu na to, co kochasz.

Jestem ciekawa, jak Ty radzisz sobie z godzeniem życia zawodowego z prywatnym.
Czy sprawia Ci to trudność, czy może wprowadziłaś ostatnio jakieś zmiany?
Daj znać, co jeszcze można zrobić, żeby czerpać więcej radości z życia.

aniadryjak_linia

ZOBACZ TEŻ:

6 komentarzy

 1. Izabela
  7 listopada 2020 @ 08:16

  Dobry artykuł 🙂 z przyjemnością czytam Twoje posty. Praca, którą się lubi to klucz do dobrego samopoczucia, ale znalezienie czasu wolnego jest niezbędne. Pogodzić te sfery życia jest trudno. Gdyby dzień był dłuższy… ? Pozdrawiam!

  Reply

 2. Ania
  8 listopada 2020 @ 08:09

  Cieszę się, że podobają Ci się moje wpisy ☺️ Zgadzam się, że znalezienie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym nie jest łatwym zadaniem…ale trzeba próbować.

  Reply

 3. English for Ladies
  15 listopada 2020 @ 15:33

  Ten temat jeśli chodzi o mnie jest bardzo na czasie. W zasadzie od marca jestem w stanie lekkiej paniki. Chodzi o to, że widzę dookoła wiele osób, które przez pandemię straciło pracę lub zmieniły im się warunki na mniej korzystne, dlatego cały czas miałam poczucie, że musze wycisnąć z mojego biznesu jak najwięcej, póki jeszcze mam możliwości, bo kto wie, co będzie za miesiąc, dwa, czy pół roku. I tak działałam w takim szale aż do listopada. Jednak zaczęłam coraz gorzej się czuć i w końcu okazało się, że moje wyniki tarczycowe bardzo się pogorszyły. Wtedy postanowiłam, że biznes biznesem, ale zdrowie najważniejsze. Oczywiście nie zmniejszyłam godzin pracy, ale zaczęłam się więcej ruszać, zmieniłam dietę. Zrezygnowałam nawet z 'biznesowego’ instagrama, nie wstawiam już wpisów związanych z nauka angielskiego, tylko zdjęcia związane ze zdrowym odżywianiem, żeby samą siebie motywować i odkurzyć sobie swoją wiedzę z dietetyki :). Traktuję to jaka moje hobby. Także listopad miesiącem zmian :).

  Reply

 4. Anna Dryjak
  16 listopada 2020 @ 14:28

  English for Ladies – dziękuję, że wpadłaś :-). Cieszę się, że zdecydowałaś się zadbać o swoje zdrowie. Ja szalałam z pracą do zeszłego roku, a chwilowe przymusowe wolne związane z pandemią otworzyło mi oczy….zobaczyłam, że mimo, że kocham to, co robię jestem zmęczona… i że można żyć trochę inaczej. Z przyjemnością napisałam ten wpis powyżej, bo w tym szaleństwie codziennej gonitwy często nie mamy czasu nawet zastanowić się nad tym, ile pracujemy i czy na pewno tego chcemy 😉 (tak, to z doświadczenia wiem). Może uda mi się zainspirować kogoś do poświęcenia sobie większej ilości czasu i zadbania o swoje samopoczucie. Zauważyłam też, że sporo osób z naszej branży postawiło na zmiany i nie boi się o tym mówić głośno i wyraźnie. Życzę Ci zdrowia. Mam nadzieję, że będziesz zaglądać regularnie 🙂

  Reply

 5. English for Ladies
  22 listopada 2020 @ 16:36

  Dziękuję :). Ja cały czas dążę do tego, żeby wszystko sobie zorganizować w taki sposób, aby pracować mniej, a jednocześnie zarabiać tyle samo lub nawet troszkę więcej i mieć więcej czasu dla siebie :).

  Reply

  • Anna Dryjak
   24 listopada 2020 @ 07:23

   Ja też poszłam w tym kierunku 🙂 i w tym roku pracuję zdecydowanie mniej. Dzięki temu mam czas zadbać o jakość zajęć i o swój rozwój językowy.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *